Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odpust zupełny u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 2/2013, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Rzeszów

Ks. Janusz Sądel

Kościół Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Kościół Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z 500. rocznicą objawienia się Maryi Jakubowi Ado i jego rodzinie w Rzeszowie, co miało miejsce w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oraz 250. rocznicą koronacji, która miała miejsce w 1763 r., biskup rzeszowski Kazimierz Górny zwrócił się do Ojca Świętego Benedykta XVI o udzielenie przez Penitencjarię Apostolską odpustu zupełnego na rok jubileuszowy. Ponadto bp Kazimierz Górny uzyskał od Ojca Świętego Benedykta XVI przywilej udzielenia apostolskiego błogosławieństwa z dołączonym odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), pod warunkiem, że ci wierni jednocząc się sercem z celami duchowymi Roku Wiary i w duchu wyrzeczenia się jakiegokolwiek przywiązania się do grzechu, byliby obecni w tychże świętych obrzędach.

Wierni, którzy chcieliby pobożnie otrzymać papieskie błogosławieństwo, a ze względu na obiektywne przeszkody, nie mogliby być fizycznie obecni w świętych obrzędach, jednakże same obrzędy, w czasie ich trwania, śledziliby z pobożną intencją ducha za pomocą transmisji telewizyjnej lub radiowej, będą mogli także otrzymać odpust zupełny według norm prawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poniżej publikujemy fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej, określającego warunki uzyskania odpustu.

Z dekretu Penitencjarii Apostolskiej

Reklama

Penitencjaria Apostolska z polecenia Papieża chętnie udziela Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami właściwie wypełnionymi (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego), który może być uzyskany przez wiernych rzeczywiście pokutujących z okazji Jubileuszu, a który to mogą ofiarować jako wynagrodzenie dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli zjednoczą się sercem z celami Roku Wiary i nawiedzą w formie pielgrzymki rzeczoną Bazylikę, jak również będą tam uczestniczyć w jubileuszowych obrzędach lub poświęcą stosowną ilość czasu przed ukoronowaną figurą niebiańskiej Patronki na pobożne rozważania zawierające Modlitwę Pańską, Wierzę w Boga i wezwanie Najświętszej Maryi Panny.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, także mogą uzyskać odpust zupełny, pod warunkiem, że wyrzekną się jakiegokolwiek grzechu i wzbudzą sobie, gdzie tylko nadarzy się okazja, intencję wypełnienia trzech zwykłych warunków odpustu, jeśli duchowo się połączą z obrzędami jubileuszowymi lub pielgrzymkami, jak również ofiarują miłosiernemu Bogu przez pośrednictwo Maryi modlitwy i swoje cierpienia lub uciążliwości własnego życia.

Aby zatem dostęp do Boskiego skarbca, udzielony przez klucze Kościoła stał się łatwiejszy, Penitencjaria usilnie prosi ze względu na miłość duszpasterską, aby kapłani posiadający odpowiednią władzę do słuchania spowiedzi, ochoczym i hojnym duchem oddali się sprawowaniu Sakramentu Pokuty.

Wszystko niniejsze zachowa swą moc na okres całego Rzeszowskiego Jubileuszu. Niniejsze postanowienie wprowadza się w życie bez względu na jakiekolwiek temu przeciwne zarządzenia.

Fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 5.12.2012 r. (Prot. N. 936/12/I)

2013-01-10 14:10

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: uroczystości odpustowe Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

odpust

Bożena Sztajner

Uroczystości odpustowe Matki Bożej Szkaplerznej zgromadziły na Jasnej Górze kilka tysięcy pielgrzymów. Większość dotarła pieszo. Przybyły nie tylko duże grupy diecezjalne, jak z Przemyśla czy Poznania, ale również małe pielgrzymki parafialne. Nie zabrakło grup rowerowych. Wielu właśnie dziś przyjmuje szkaplerz, znak przymierza z Maryją.

Piesze pielgrzymki parafialne przybywają zazwyczaj z niezbyt odległych miejscowości, wierni pokonują najczęściej kilkadziesiąt kilometrów w dwa lub trzy dni. Tym co je wyróżnia jest jednak kilkudniowy pobyt na Jasnej Górze. Niektóre również pieszo wracają do domu. Na dzisiejszy odpust Matki Bożej z Góry Karmel przybyły grupy m.in. z Rozpszy, Kamieńska, Gorzkowic, Trzebuni czy Trzemeśni.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: „nieważność częściowa” w procesie kard. Becciu - co dalej?

2026-03-18 17:26

[ TEMATY ]

Watykan

pexels.com

Rozprawa zostanie powtórzona w postępowaniu apelacyjnym. Postanowienie wynika z przedłożenia przez prokuratora Diddiego dokumentacji częściowo utajnionej. Adwokaci kardynała twierdzą, że naruszono prawo do obrony. Na pytanie co to oznacza, i jaki będzie dalszy bieg procedowania w tej sprawie odpowiada na łamach katolickiego dziennika „Avvenire” Giuseppe Muolo.

Dziennikarz stwierdza, że nie oznacza to, iż wszystko trzeba zacząć od nowa. Trybunał Apelacyjny Państwa Watykańskiego precyzuje bowiem, że „nie stwierdza całkowitej nieważności całego wyroku pierwszej instancji: ani postępowania, ani wyroku. Te bowiem zachowują swoją moc”. Wyrok pozostaje zatem ważny. Konieczne będzie jednak powtórzenie etapów postępowania (takich jak przesłuchanie świadków i ocena dowodów) przed Sądem Apelacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Efekt Czarnka?

2026-03-18 18:28

[ TEMATY ]

polityka

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Miesiąc temu została przedstawiona nasza wielowariantowa predykcja na koniec stycznia 2026 roku [ZOBACZ --->TUTAJ]. Obejmowała one cztery prawdopodobne opcje: wariant I – oddzielny start wszystkich najważniejszych formacji politycznych; wariant II – dwóch koalicji w ramach obecnego układu rządowego, czyli koalicja KO – PSL oraz koalicja lewicowa; wariant III – koalicja D. Tuska (KDT) przeciw formacjom obecnej opozycji; wariant IV (najmniej prawdopodobny) – KDT przeciw koalicji prawicowej, jako Obóz K. Nawrockiego (OKN).

1. Wyniki lutowe potwierdzają, iż zarówno Koalicja Obywatelska samodzielnie, jak i w każdym układzie koalicyjnym, słabnie. Pokazują to właściwie wszystkie sondaże z miesiąca lutego. Styczeń była zatem zapewne momentem szczytowego poparcia dla formacji popierających rząd D. Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję