Reklama

Głos z Torunia

Kambodża – kraj daleki, kraj bliski

Niedziela toruńska 22/2014, str. 6

[ TEMATY ]

spotkanie

Helena Maniakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu 7 maja odbyło się spotkanie Klubu Inteligencji Katolickiej, podczas którego Katarzyna Polak, Solida Lim i jego żona Anna Lim w licznych slajdach zaprezentowali Kambodżę. Wyjazd tych osób z Wydziału Sztuk Pięknych UMK miał na celu nawiązanie kontaktów naukowych oraz rozpoznanie stanu zachowania ogromnego obrazu przedstawiającego martyrologię mieszkańców Kambodży, znajdującego się w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w Phnom Penh (miejsce wpisane na listę dziedzictwa UNESCO). Autorem obrazu powstałego w 1988 r. był Vann Nath – artysta, który przeżył to więzienie. W Kambodży obraz traktowany jest jako pamiątka narodowa. Stan zachowania dzieła (ok. 6x3 m) był tragiczny. Zostało ono zaatakowane przez termity i zniszczone w stopniu niespotykanym.

Reklama

Zaprezentowano slajdy przedstawiające Phnom Penh, egzotyczne krajobrazy, a także wioski z charakterystycznymi domami na palach i plantacjami. Tylko w tym kraju rośnie palma cukrowa, z której kwiatostanów pozyskuje się sok do produkcji cukru palmowego. Palma cukrowa jest źródłem włókien, wykorzystuje się też jej owoce, liście i drewno. Z kolei niedojrzałe owoce palmy kokosowej – orzechy kokosowe – są źródłem popularnego napoju. Ciekawostką było to, że w kuchni kambodżańskiej nie stosuje się nabiału (poza jajkami). Słuchacze zostali poczęstowani deserem przygotowanym na bazie cukru palmowego, mleka kokosowego, bananów i tapioki. Można było też obejrzeć ręcznie tkany jedwab, pojemniczki i łyżkę z drewna palmowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Kambodży społeczeństwo uważa studia i znajomość języków obcych za niezbędne do osiągnięcia wyższej pozycji społecznej. Solida Lim pochodzący z Kambodży, uzyskując stypendium zagraniczne na studia, marzył o kraju, w którym ludzie kochają pokój i Pana Boga. Los padł na Polskę. Pochodząc z Kościoła podziemnego, do Polski przyjechał jako człowiek wierzący w Chrystusa. Przyjął wszystkie sakramenty w Toruniu. Na Wydziale Sztuk Pięknych studiował konserwację zabytków, potem podjął pracę nad doktoratem. Poślubił Annę, także studentkę konserwacji, i pozostał w Polsce.

Na zakończenie Solida Lim przedstawił zwyczaje związane z tradycyjnym ślubem i weselem khmerskim. Podkreślił, że przed ślubem konieczna jest zgoda rodziców obu stron. Ceremonia wymaga ogromnych przygotowań, trwa przynajmniej 2 dni i odbywa się w domu panny młodej, a wesele w specjalnych domach weselnych. Goście w prezencie wręczają nowożeńcom koperty z pieniędzmi. Nowożeńcy i ich rodzice obdarowują mnichów buddyjskich prowadzących modlitwy w czasie ceremonii. Wręczają im szaty, pieniądze, naczynia, a także herbatę, cukier itp. Ilustrujące wykład slajdy pokazywały stoły z dekoracjami z kwiatów lotosu i owoców, nowożeńców i gości weselnych ubranych w piękne w kroju i kolorystyce ubrania, usłyszeć można było również fragmenty weselnych kompozycji muzycznych. Solida Lim podkreślił też ogromne znaczenie rodziny w Kambodży. Krewni wzajemnie otaczają się pomocą. Warto dodać, że Khmerowie z ogromnym szacunkiem traktują ludzi starszych.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnajdź na mapie Brzeźnicę

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2017, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

Archiwum autorki

„Do siebie najpierw wejdź,/ Nim w obcy świat pobieżysz,/ Bo kamień mędrców tu,/ A nie gdzieś w świecie leży” – od 2009 r. uczniowie i pracownicy Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie kierują się tymi słowami, organizując cykliczną imprezę pt. „Spotkania Brzeźnickie”. 9 czerwca odbyło się dziewiąte spotkanie przyjaciół Brzeźnicy.
CZYTAJ DALEJ

Święty Anastazy I, papież - patron dnia

[ TEMATY ]

wspomnienie

pl.wikipedia.org

Św. Anastazy I

Św. Anastazy I

Anastazy pochodził z Rzymu, był synem kapłana Maksymusa (w tamtym okresie duchowieństwa nie obowiązywał jeszcze ściśle celibat).

Na stolicę Piotrową Anastazy został wybrany w 399 r. Szczególną troską otoczył Kościół afrykański. Nawoływał biskupów afrykańskich zebranych na synodzie w Kartaginie w 401 r. do walki przeciwko donatyzmowi.
CZYTAJ DALEJ

O. Pasolini: trzeba wyruszyć w drogę, by spotkać Boga

2025-12-19 17:03

[ TEMATY ]

Watykan

adwent

cykl adwentowy

O. Pasolini

@VATICAN MEDIA

Była to trzecia, ostatnia, medytacja o. Pasoliniego w tym Adwencie

Była to trzecia, ostatnia, medytacja o. Pasoliniego w tym Adwencie

O potrzebie wyjścia z utartych schematów, gotowości na spotkanie i zmiany perspektywy w misji Kościoła mówił kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFMCap. Trzeciej medytacji adwentowej w Auli Pawła VI wysłuchał także Papież Leon XIV.

Tematem rozważania była „powszechność zbawienia”, rozumiana jako zaproszenie do przyjęcia Chrystusa jako „światła, które należy przyjąć, poszerzyć i ofiarować światu”. Jak podkreślił kaznodzieja, Chrystus jest „światłem prawdziwym”, zdolnym „oświetlić, wyjaśnić i ukierunkować całą złożoność ludzkiego doświadczenia”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję