Reklama

Niedziela Lubelska

W drodze do Matki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 3 sierpnia po Mszy św. sprawowanej na placu katedralnym pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika pątnicy wyruszyli na liczący ponad 300 km szlak. Przez 14 dni prowadzi ich hasło: „W blasku świętości”. 36. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest dziękczynieniem za dar kanonizacji Jana Pawła II. – Życzę, abyśmy w blasku świętości nabierali sił do bycia świadkami Jezusa – mówił przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak. – Bez was wszystkich, tych, którzy wyruszą na szlak, i tych, którzy są z nami modlitwami i myślami, nie byłoby pielgrzymki. Dziękuję za waszą obecność! – podkreślał duszpasterz.

Abp Stanisław Budzik, zwracając się do pątników, prosił o wsłuchiwanie się w słowa św. Jana Pawła II. – Wyruszacie, aby dziękować za blask św. Jana Pawła II, aby ponownie usłyszeć jego słowa: „Nie lękajcie się chcieć świętości, miejcie odwagę być świętymi” – mówił. Metropolita wskazał też drugiego patrona rekolekcji w drodze – kard. Stefana Wyszyńskiego. W dzień urodzin, imienin i rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia abp Budzik przypominał, że on również wszystko postawił na Maryję. – Niech ta postać towarzyszy wam w drodze do Matki, której on powierzył całe życie – podkreślał Pasterz. Przypominając o związkach Prymasa Tysiąclecia z Lublinem, Metropolita przywołał czas studiów ks. Wyszyńskiego na KUL-u, ukrywanie się na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, a nade wszystko pełnienie urzędu biskupa lubelskiego. Jak podkreślał, bp Stefan Wyszyński przyjechał do Lublina tuż po przyjęciu święceń na Jasnej Górze. – Wielki Prymas postawił na Maryję; Ona towarzyszyła mu przez całe życie. Na 9 dni przed śmiercią kard. Wyszyńskiego kopia Ikony Jasnogórskiej peregrynująca po Polsce przybyła do kaplicy prymasowskiej. Ponieważ Prymas nie był już w stanie modlić w kaplicy, obraz został przyniesiony do jego pokoju. Wówczas zostały wypowiedziane słowa: „Dziękuję Ci, Matko, że jeszcze raz przyszłaś do mnie” – przypomniał Ksiądz Arcybiskup. Jak podkreślał, szczególny rys duchowości kard. Stefana Wyszyńskiego był owocem jego przywiązania do Matki Bożej. Błogosławiąc pątników na trud pielgrzymowania, abp Stanisław Budzik zawierzył ich Matce, która króluje ze Szczytu Jasnogórskiego.

W pierwszym dniu pielgrzymki pątnicy, podzieleni na 19 grup i na 3 kolumny, pokonali ok. 25 km; wszyscy połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. Wcześniej, bo już 1 sierpnia, wyszli pątnicy z Chełma; w kolejnym dniu dołączyła do nich grupa krasnostawska. Pierwsze kilometry i pierwsze dni były dla nich nie tyle trudnym sprawdzianem własnych sił, co okazją do radości z przebywania blisko Boga i bliźnich. Informacje z trasy pielgrzymki można śledzić na oficjalnej stronie internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-08-07 11:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z Sosnowca po raz 24. na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

diecezja

Dawid Domagalski

13 sierpnia po południu na Jasną Górę dotarło 1 300 pielgrzymów XXIV Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki. Przywitał ich ordynariusz diecezji, bp Grzegorz Kaszak, który przez dwa dni towarzyszył także pątnikom w wędrowaniu. Sosnowieccy pielgrzymi wyruszyli 9 sierpnia z Olkusza. Dołączyły do nich także wyruszające dzień wcześniej grupy z Będzina i Jaworzna.

Mimo upałów, które mocno dały się we znaki wszystkim tegorocznym pielgrzymkom, ok. 110-kilometrową trasę wiodącą przez Jurę Krakowsko-Częstochowską z jej wapiennymi ostańcami i zamkami pokonano w 5 dni rozważając hasło "Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię".
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Marii Magdaleny

[ TEMATY ]

nowenna

św. Maria Magdalena

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

CZYTAJ DALEJ

O. Marcin Ciechanowski: Sama wizyta w sanktuarium nie wystarczy; ważniejsze jest, żeby Jezus był we wnętrzu serca

2026-07-13 13:43

[ TEMATY ]

o. Marcin Ciechanowski

Karol Porwich/Niedziela

O. Marcin Ciechanowski

O. Marcin Ciechanowski

Sama wizyta w kościele czy sanktuarium nie wystarczy, bo ważniejsze jest, żeby Jezus był we wnętrzu mojego serca – podkreśla o. dr Marcin Ciechanowski, nowy dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry i rzecznik jasnogórskiego sanktuarium.

Ojciec Ciechanowski od 30 lat jest paulinem i pełnił w zakonie różne funkcje. Zajmował się duszpasterstwem: akademickim, dzieci i młodzieży. W ostatnich latach posługiwał w klasztorze jako podprzeor i nadal pełni posługę egzorcysty archidiecezjalnego. Jest wielkim pasjonatem Biblii i Kościoła, a Częstochowianom i pielgrzymom dał się poznać ze specyficznego poczucia humoru, które nie raz powodowało salwy śmiechu wśród przybywających do Sanktuarium na Jasnej Górze ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję