Reklama

Święto Muzyki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne Święto Muzyki, zainicjowane przed 16 laty przez śp. Krzysztofa Pośpiecha, zakończyło się w Częstochowie 26 listopada br. W tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater” przy współpracy klasztoru jasnogórskiego, Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie przygotowało jego 17. edycję.

Od początku ideą Święta Muzyki, związanego z dniem patronki muzyków św. Cecylii, było uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju życia muzycznego Częstochowy i regionu – muzyków, dyrygentów, kompozytorów, pedagogów, organizatorów. Bohaterami Święta Muzyki w minionych latach byli m.in.: Edward Mąkosza, prof. Romuald Twardowski, prof. Juliusz Łuciuk, Adam Mroczek, Bolesław Ocias, prof. Andrzej Jasiński, ks. prał. prof. Kazimierz Szymonik i Krzysztof Pośpiech. W bieżącym roku do ich grona dołączył o. dr Nikodem Marek Kilnar OSPPE – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski, konsultor Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej przy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, długoletni prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O. Nikodem jest doktorem teologii, muzykiem i muzykologiem, człowiekiem wielkiej pasji, pokory i pracowitości. To jemu zawdzięczamy istnienie Jasnogórskiego Oktetu Dętego, Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani”, Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” oraz Jasnogórskiego Zespołu Wokalnego „Camerata”; dzięki niemu powstały: Zespół Muzyki Dawnej „Capella Czestochoviensis” i Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, a także Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Częstochowie.

Szczególnie wiele uwagi i energii o. Nikodem poświęca działaniom na rzecz ochrony i popularyzowania jasnogórskich muzykaliów. Z myślą o nich zainicjował powołanie Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów, a także Zespołu Naukowo-Konserwatorskiego Jasnogórskiego Instrumentarium.

W ramach nadzorowanego przez o. Nikodema projektu „Musica Claromontana” wydano 60 płyt CD z jasnogórską muzyką dawną, 10 zeszytów zapisów nutowych ze zbiorów jasnogórskich oraz 4 tomy wydawnictwa „Musica Claromontana – Studia”; stworzono 2 filmy DVD z jasnogórską muzyką dawną, a także zorganizowano kilka międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych kompozytorom związanym z Jasną Górą.

Organizatorzy Święta Muzyki dedykowali jego bohaterowi koncert w Bazylice Jasnogórskiej. Rozpoczęła go krótka laudacja, w której przypomniano dokonania o. Nikodema, uhonorowanego następnie pamiątkowym medalem autorstwa Karoliny Ściegienny, którym Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater” wyróżnia osoby szczególnie zasłużone dla częstochowskiego środowiska artystycznego. Z działalnością o. Nikodema związany był również program koncertu. Wypełniła go średniowieczna muzyka ze zbiorów jasnogórskich w wykonaniu „Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński” pod kierunkiem Michała Sławeckiego. Z kryształowo przejrzystym brzmieniem kontemplacyjnych chorałów pięknie korespondowały wirtuozowskie, nasycone barwami improwizacje organowe dr. Michała Markuszewskiego.

Bohaterowi tegorocznego Święta Muzyki gratulujemy wspaniałego dorobku oraz życzymy wytrwałości i sił do dalszej pracy. Serdecznie dziękujemy za wszystko, co dotąd zrobił dla częstochowskiego środowiska muzycznego i dla polskiej kultury muzycznej.

2015-12-09 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczona siostra

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Scholastyka

Adobe.Stock.pl

Św. Scholastyka z Nursji

Św. Scholastyka z Nursji

Dlaczego? Ponieważ imię św. Scholastyki wywodzi się z łacińskiego słowa scholasticus, które oznacza osobę uczoną, studenta bądź nauczyciela. Ponadto Scholastyka była bliźniaczą siostrą św. Benedykta z Nursji, jednej z bardziej znanych kościelnych postaci.
Św. Scholastyka z Nursji ur. 2 marca 480 r. zm. 10 lutego 543 r.

Scholastyka żyła na przełomie V i VI stulecia w Italii, a konkretnie w Umbrii. Wzorując się na bracie Benedykcie, który założył pierwszy męski klasztor, uczyniła podobnie wobec kobiet. Tak powstały zakony benedyktynów i benedyktynek, a najbardziej znane związane z nimi miejsce to Monte Cassino.
CZYTAJ DALEJ

Najnowsze, szokujące zeznania ks. Olszewskiego. "Ja i moi rodzice jesteśmy nękani"

2026-02-10 15:49

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Zrzut ekranu TV Republika

"Pierwszy list od najbliższych, który został wysłany dzień po moim aresztowaniu, od moich małych bratanków, otrzymałem po trzech miesiącach. A listy od wiernych, napisane dużo później, otrzymałem o wiele wcześniej, bo już po trzech tygodniach. Od funkcjonariuszy dowiedziałem się, że list od bratanków trzymany był pod nakazem" - mówił dziś przed sądem ks. Michał Olszewski. Informuje o tym TV Republika.

O godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie dot. dotacji z Funduszu Sprawiedliwości przyznanych Fundacji Profeto. Proces ten od początku budzi skrajne emocje, a jak przypominamy, oskarżonymi są m.in. ks. Michał Olszewski oraz dwie urzędniczki ministerstwa sprawiedliwości - p. Urszula i p. Karolina.
CZYTAJ DALEJ

Nowy samochód dla Domu Opieki w Henrykowie

2026-02-11 10:46

ks. Łukasz Romańczuk

Poświęcenie samochodu

Poświęcenie samochodu

Z okazji 34. Światowego Dnia Chorego odbyła się konferencja poświęcona działalności pomocowej Archidiecezji Wrocławskiej wobec osób chorych, starszych i potrzebujących. Zostały przedstawione konkretne działania podejmowanie m.in. przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Podczas konferencji został poświęcony samochód dla Domu Opieki w Henrykowie. To jeden z czterech samochodów, które w tym roku trafią do placówek prowadzonych przez Caritas.

Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON (90%) oraz wkładowi własnemu Caritas (10%). Nowe, ekologiczne i w pełni przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami pojazdy znacząco poprawią komfort i bezpieczeństwo podopiecznych. Umożliwią szybki transport do poradni specjalistycznych, na zabiegi, rehabilitację czy ważne wydarzenia społeczne i religijne - podkreślił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję