Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa i pamięć o ofiarach obozu

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Auschwitz

Archiwum

Msza św. w Centrum Dialogu i Moditwy w Oświęcimiu w intencji ofiar obozu i byłych więżniów

Msza św. w Centrum Dialogu i Moditwy w Oświęcimiu w intencji ofiar obozu i byłych więżniów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. za ofiary obozu i byłych więźniów, sprawowanej w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Bielsko-żywiecki Biskup Ordynariusz reprezentował także społeczność katolików podczas oficjalnych uroczystości państwowych.

– Ci, którzy przeżyli, ocaleli, do dziś noszą pamięć o straszliwych cierpieniach. Pamiętamy o tych, którzy ginęli w Auschwitz, w Birkenau. Pamiętamy o tych, którzy umierali w kolejnych latach po wojnie aż do naszych dni. Polecamy ich Bożemu miłosierdziu – mówił podczas Eucharystii do zgromadzonych bp Pindel, zachęcając do modlitwy o uleczenie ran, przebaczenie i unicestwienie nienawiści i zła w sercu człowieka. Mszę św. w Centrum Dialogu i Modlitwy koncelebrowali duchowni dekanatu oświęcimskiego, kapłani archidiecezji krakowskiej i pracownicy centrum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oficjalne obchody wyzwolenia niemieckiego obozu odbyły się na terenie KL Auschwitz II w Brzezince. Za ofiary obozu koncentracyjnego modlili się przedstawiciele Żydów i różnych chrześcijańskich wyznań. Społeczność katolików reprezentował bp Roman Pindel. Pod pomnikiem ofiar recytowano słowa Psalmu 42 opowiadającego o tęsknocie za Bogiem i Jego świątynią, a przedstawiciele judaizmu odmówili Kadisz oraz modlitwę żałobną El Male Rachamim. Zabrzmiał również szofar, czyli tradycyjny róg pasterski, który, wedle tradycji, wzywa do pokuty. Chrześcijańską modlitwę „Wieczny odpoczynek” wyrecytował bielsko-żywiecki Biskup Ordynariusz.

Podczas uroczystości znicze pod pomnikiem zapalili byli więźniowie Auschwitz, prezydenci Polski – Andrzej Duda i Chorwacji – Kolinda Grabar-Kitarović, reprezentująca premier Beatę Szydło przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Anna Maria Anders, reprezentanci władz regionalnych i samorządów. W programie obchodów rocznicy wyzwolenia obozu znalazły się również świadectwa ocalonych więźniów związane z ich trudnym powrotem do normalnego życia oraz przemówienia: Prezydenta RP, przedstawicieli Rosji i Izraela oraz dyrektora Muzeum Auschwitz.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Bierknau został wyzwolono 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów. W obozie znaleziono ok. 600 zwłok więźniów zastrzelonych przez Niemców w trakcie wycofywania się z Auschwitz oraz zmarłych z wycieńczenia. W sumie w KL Auschwitz-Birkenau Niemcy zamordowali blisko 1,2 miliona ludzi.

2016-02-04 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oblicza Sprawiedliwych

Niedziela kielecka 2/2019, str. I

[ TEMATY ]

Auschwitz

T.D.

Zburzone przez Niemców krematoria w Auschwitz Birkenau

Zburzone przez Niemców krematoria w Auschwitz Birkenau

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek Zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Świadkami i ofiarami zbrodni były dzieci, polskie i żydowskie. Najmłodsi członkowie polskich rodzin byli także zaangażowani w pomoc żydowskim sąsiadom.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Dzieciątko Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed Świętami, może pomóc nam lepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Niech tegoroczne świętowanie będzie wypełnione Bożą Miłością. Nowennę do Dzieciątka Jezus odmawiamy przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Przyjdź, Panie Jezu
CZYTAJ DALEJ

Alarm bombowy w kościele w Tenczynie

2025-12-19 11:42

[ TEMATY ]

Kościół

alarm

KPP Myślenice

We wtorek, 16 grudnia 2025 roku, policjanci z Myślenic interweniowali po zgłoszeniu o podłożeniu ładunku wybuchowego w kościele w Tenczynie. Informacja okazała się fałszywa, a sprawca został szybko ustalony i zatrzymany.

Około godziny 16.30 dyżurny myślenickiej komendy otrzymał zgłoszenie przekazane przez numer alarmowy 112. Anonimowy mężczyzna poinformował, że w kościele w Tenczynie podłożył bombę, po czym natychmiast się rozłączył, nie przekazując żadnych dodatkowych szczegółów. Na miejsce niezwłocznie skierowano policyjne patrole. Teren został zabezpieczony, a wspólnie ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej wyznaczono strefę bezpieczną. W działaniach brał udział również policyjny pirotechnik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję