Reklama

Kościół

Budzenie Europy

Konferencja „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” została zorganizowana w Wilnie w dniach 8-10 czerwca 2018 r. przez Ruch „Europa Christi” oraz Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin

Niedziela Ogólnopolska 25/2018, str. 22

[ TEMATY ]

konferencja

Europa Christi

Natalia Bednarska

Uczestnicy konferencji Ruchu „Europa Christi” w Ostrej Bramie w Wilnie

Uczestnicy konferencji Ruchu „Europa Christi” w Ostrej Bramie w Wilnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie pod przewodnictwem ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia – moderatora Ruchu „Europa Christi”. W Eucharystii uczestniczyli pielgrzymi nie tylko z Polski i Litwy, ale także z Włoch.

Europa jest Chrystusowa

Konferencję, która odbywała się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, prowadzili ks. Skubiś oraz europosłowie: Waldemar Tomaszewski – przewodniczący AWPL-ZChR i prof. Mirosław Piotrowski, a także dr Bogumił Rogalski – doradca ds. międzynarodowych Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Na początku został odczytany skierowany do Waldemara Tomaszewskiego list kard. Roberta Saraha, który zapewniał o modlitwie w intencjach zebranych na konferencji i obchodów 9. rocznicy intronizacji Chrystusa Króla w samorządzie rejonu wileńskiego, które miały miejsce następnego dnia – 9 czerwca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wystąpieniu inauguracyjnym ks. Skubiś powiedział, że Unia Europejska zerwała z ideami, które były u jej początków, a przecież ojcowie zjednoczonej Europy: Robert Schuman, Alcide de Gasperi i Konrad Adenauer byli osobami głęboko wierzącymi, wzorowymi chrześcijanami. – Europa powinna być Chrystusowa, a nie Mahometa, Marksa, Lenina czy Stalina – wołał moderator Ruchu „Europa Christi”.

Panorama problemów Starego Kontynentu

Reklama

Prof. Piotrowski wygłosił referat pt. „Polityczny wymiar Ruchu «Europa Christi»”. O skutecznym udziale chrześcijan w życiu politycznym na przykładzie AWPL-ZChR mówił Waldemar Tomaszewski. – Miałem zaszczyt być u początku Ruchu „Europa Christi”. Jego celem jest obudzenie Europy, żeby powróciła do swych chrześcijańskich korzeni. Bardzo się cieszę, że taki kongres odbywa się właśnie w Wilnie, bo Wilno jest ważnym miastem w Bożym planie. Tutaj św. Faustyna jeszcze przed wojną otrzymała od Chrystusa przesłanie, tutaj narodził się kult Bożego Miłosierdzia – najważniejszy kult we współczesnym świecie – powiedział europoseł Tomaszewski. „Wolność sumienia w Europie podstawą określenia i poszanowania jej wartości” – to tytuł referatu wygłoszonego przez ks. dr. Jarosława Krzewickiego, rektora Szkoły Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi. Ks. Mariusz Marszałek mówił o wyzwaniach dzisiejszych czasów, a europoseł Urszula Krupa – o zagrożeniach ze strony ideologii gender. Ks. Ryszard Halwa – założyciel Fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia, redaktor naczelny pisma „Moja Rodzina”, wygłosił referat pt. „Historyczne i empiryczne problemy sztucznych poronień”. Dyr. Mariusz Książek z „Niedzieli” mówił na temat odniesienia do chrześcijaństwa w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej i konstytucjach państw członkowskich UE. – Jesteśmy świadkami dziwnego zjawiska, polegającego na usunięciu chrześcijaństwa z podstawowych zapisów unijnych. To swoista chrystofobia – powiedział. Dr Bogusław Rogalski – doradca ds. międzynarodowych Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim – zwrócił uwagę, że islamizacja Europy jest zagrożeniem dla jej tożsamości. O procesie laicyzacji w Unii Europejskiej na przykładzie Francji mówił red. Włodzimierz Rędzioch – watykanista, rzymski korespondent „Niedzieli”. Odniósł się do dokumentu, który jest podstawą dzisiejszej Unii Europejskiej. To ideowy testament Altiera Spinellego, czyli „Manifest z Ventotene”. W dokumencie tym jest mowa o likwidowaniu granic i suwerennych państw w Europie, czyli stworzeniu federalnej Europy; o charakterze socjalistycznym rewolucji europejskiej; o własności prywatnej, która ma być ograniczona, skorygowana lub zniesiona, w zależności od okoliczności; o rewolucyjnej partii europejskiej, która powinna wciągać do współpracy tylko tych, którzy europejską rewolucję uczynili głównym celem swojego życia.

Wśród prelegentów byli również: ks. Henryk Naumowicz i ks. Tadeusz Jasiński oraz Rita Tamašuniene i Maria Rekść – mer rejonu wileńskiego.

Na zakończenie konferencji zaprezentowano skrót 3-godzinnego filmu o wileńskiej parafii pw. Świętego Ducha. Uczestnicy konferencji duchowo połączyli się też z uczestnikami pielgrzymki Turgiele – Mejszagoła.

Międzynarodowa modlitwa

Następnego dnia – 9 czerwca br. w samorządzie rejonu wileńskiego odbyła się akademia z okazji 9. rocznicy intronizacji Chrystusa Króla przez samorządy Wileńszczyzny. Uroczystość poprzedziła Msza św. dziękczynna w kościele pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie, podczas której został odnowiony Akt przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Kazanie wygłosił ks. Ireneusz Skubiś. Rocznicowe obchody zgromadziły mieszkańców Wileńszczyzny i rodaków z Macierzy.

Międzynarodowa konferencja „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” zakończyła się w niedzielę 10 czerwca Mszą św. dziękczynną w kościele pw. Świętego Ducha w Wilnie. Ks. Jasiński podczas kazania zwrócił uwagę, jak ważna dla państwa jest rodzina silna, czyli taka, w której panuje wzajemny szacunek. – Jeżeli wszystko jest tak, jak ma być, po Bożemu, to rodzina staje się silna, a przez rodzinę staje się silne państwo, przez rodzinę staje się silna także Europa – podkreślił.

Wierni modlili się m.in. za rządzących i polityków, by troszczyli się o zgodę i dobre relacje między sobą i obywatelami. Dziękowali Bogu za konferencję Ruchu „Europa Christi” oraz łaskę intronizacji Chrystusa Króla w rejonie wileńskim.

2018-06-19 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum w Krynicy: Ciekawostki największej konferencji Europy Środkowo - Wschodniej

[ TEMATY ]

Polska

Polska

konferencja

Europa

forum

ekonomia

Mariusz Książek/Niedziela

W Krynicy-Zdrój od wtorku trwa XXIX Forum Ekonomiczne. Co roku na tę największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej – przyjeżdża ponad 4 tys. gości. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów.

Forum w Krynicy to fenomen tego typu wydarzenia, przez trzy dni bowiem organizowanych jest ponad 200 paneli dyskusyjnych. Jeden z takich paneli (o zaangażowaniu społecznym w praktyce) ma przyjemność prowadzić ks dr Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela".
CZYTAJ DALEJ

W tym kraju powołają duchownych do wojska. Kościoły protestują

2026-07-15 11:48

Karol Porwich/Niedziela

Główne Kościoły chrześcijańskie w Szwajcarii zaprotestowały przeciwko obowiązującym od 1 czerwca przepisom, które zniosły zwolnienie duchownych z obowiązku służby wojskowej. W liście skierowanym do Zgromadzenia Federalnego (dwuizbowego parlamentu) zarzuciły władzom brak konsultacji oraz nieuwzględnienie roli duszpasterstwa w sytuacjach kryzysowych.

Sygnatariusze listu - trzy Kościoły krajowe oraz Szwajcarska Sieć Ewangelicka - podkreślili, że zmiana została wprowadzona bez konsultacji, mimo iż dotyczy działalności wspólnot religijnych w czasie kryzysów. Według nich parlament przyjął nowe przepisy, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zniesienia zwolnienia duchownych z obowiązku służby wojskowej.
CZYTAJ DALEJ

Ewangelia mówi, że mamy wyłącznie jeden czas

2026-07-16 07:08

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Cierpliwość Boga jest ważna, aby nikomu nie zaszkodzić przed czasem, by człowiek mógł wzrastać, dojrzewać, podejmować odpowiedzialne decyzje. Jednym słowem, aby był wolny, aby na sądzie nie szukał usprawiedliwienia swoich złych zachowań, przymusem z zewnątrz. Ważny jest również czas. Ewangelia mówi, że mamy wyłącznie jeden czas. Nie można go zatem marnować.

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: „Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?” Odpowiedział im: „Nieprzyjazny człowiek to sprawił”. Rzekli mu słudzy: „Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?” A on im odrzekł: „Nie, byście zbierając chwast, nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”». Przedłożył im inną przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, większe jest od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki podniebne przylatują i gnieżdżą się na jego gałęziach». Powiedział im inną przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło». To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: «Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata». Wtedy odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie, mówiąc: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście». On odpowiedział: «Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia oraz tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję