Reklama

Niedziela Małopolska

Usłyszeć encykliki

W stulecie urodzin św. Jana Pawła II ukazało się 14 encyklik polskiego papieża zebranych w formie nagrań audio.

Niedziela małopolska 44/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Encyklika

św. Jan Paweł II

Maria Fortuna-Sudor

W Dzień Papieski zaprezentowano na Skałce Encykliki Świętego Jana Pawła II

W Dzień Papieski zaprezentowano na Skałce Encykliki Świętego Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Encykliki czytają m.in.: Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny i Rafał Porzeziński. Do nagrań, zebranych na dwóch płytach audio, dołączona jest napisana przez o. Macieja Ziębę książeczka, w której znajdują się objaśnienia poszczególnych encyklik.

Spełnione marzenie

Reprezentująca wydawnictwo Rafael Liliana Surma zaznacza, że projekt udało się zrealizować m.in. dzięki nieocenionej pomocy mecenasa przedsięwzięcia – Poczty Polskiej oraz we współpracy z zakonem paulinów. W Dzień Papieski na Skałce zaprezentowano Encykliki Świętego Jana Pawła II. Ojciec Mariusz Tabulski, przeor krakowskiego klasztoru paulinów, zaznaczył: – Chcemy podkreślić wagę setnej rocznicy urodzin papieża oraz jego dziedzictwo. Z kolei jeden z pomysłodawców projektu, Rafał Porzeziński wspominał: – Po tym, jak nagraliśmy Dzienniczek św. Siostry Faustyny, encykliki Jana Pawła II były naszym marzeniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O encyklikach papieskich mówił na Skałce o. prof. Jan Mazur: – Aby zrozumieć duchowy sens nauczania, które Jan Paweł II podejmował z tak niezwykłą pasją, nie sposób nie uwzględnić jego determinacji, wynikających z głęboko przeżywanej wiary. Przywołał m.in. apel skierowany do całego świata (podczas beatyfikacji Franciszka i Hiacynty), w którym Ojciec Święty wołał: „Niech nikt nie udaremnia krzyża w każdym wymiarze życia ludzkiego”. I przypomniał, że Jan Paweł II nie ustawał w tych zmaganiach, aby krzyż miał swoje miejsce także we współczesnym świecie. Zauważył, że nieprzypadkowo Ojciec Święty odwoływał się do takich kategorii jak ewangelie: pracy, rodziny, życia, pokoju, miłości czy godności osoby ludzkiej. I przekonywał: – W tym właśnie kluczu można i chyba warto czytać i słuchać encykliki Jana Pawła II, albowiem jaśnieją one prawdą o człowieku, jego nadprzyrodzonej godności i powołaniu do szczęścia w Królestwie Bożym.

Trudna przygoda

W rozmowie z Niedzielą Rafał Porzeziński przyznał, że chociaż encykliki są listami pisanymi do wszystkich, to jednak nie proponuje ich na początek spotkania z nauczaniem Jana Pawła II. Zachęcił do sięgnięcia np. po homilie papieskie wygłoszone w czasie pielgrzymek do Polski. – Polecam szczególnie homilie poświęcone Dekalogowi – powiedział i dodał: – Warto posłuchać, co mówił Ojciec Święty o poszczególnych przykazaniach. Myślę, że ci, którzy karmią się dzisiaj filmami na YouTube i Netflixie, łatwiej przyjmą słowa, skierowane do szerszego audytorium.

Gdy zapytałam, od której encykliki warto rozpocząć ich słuchanie, o. Tabulski stwierdził: – Właściwie to poleciłbym lekturę wszystkich, zgodnie z chronologią, czyli od pierwszej, stanowiącej klucz do zrozumienia papieża i jego pontyfikatu. Podkreślił też szczególne treści zawarte w encyklice Ecclesia de Eucharistia. A Rafał Porzeziński dodał: – Zwróciłbym też uwagę na miłość Ojca Świętego do Matki Jezusa. Jan Paweł II każdy dokument paginował słowami „Totus Tuus”. Więc nie sięgnąć po Redemptoris Mater byłoby zaniedbaniem dla chcących zrozumieć, kogo czcił św. Jan Paweł II.

Na zakończenie spotkania o. Tabulski zauważył: – Widzimy, jaka przygoda nas czeka. Trudna, bo wymaga wysiłku, uwagi, ale to są te zielone pastwiska prawdy, godności, które daje Duch Boży, Jezus Chrystus.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs MAM 5 LAT! – PROJEKT CARITAS LAUDATO SI’

[ TEMATY ]

Caritas

konkurs

Encyklika

Laudato si'

Materiał prasowy

Trwa rok Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. W ramach projektu Caritas Laudato si’, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców. Z tej okazji, wpisując się w Dzień Dziecka ogłoszono konkurs „MAM 5 LAT!”, w którym uczestnicy podzielą się ekologicznymi praktykami ze swojego życia, inspirując tym samym do świadomego wdrażania ich w swoją codzienność.

– Często dostajemy od ludzi filmiki i zdjęcia, na których chwalą się swoimi pomysłami na ekologiczne życie. Są fantastyczne i inspirujące! Video o tym jak korzystać z pieluch wielorazowych, jak zbierać deszczówkę, jak stworzyć własny kompostownik…spływają do nas takie materiały z całej Polski. Pomyśleliśmy, że to dobry pomysł aby nagrodzić najbardziej kreatywnych. Encyklika mówi dziś do nas „MAM 5 LAT!” i chce być zauważona. Świętujemy Dzień Dziecka, więc chcemy zobaczyć dziecięcą troskę i kreatywność tych, którzy ją czytają. Wydaliśmy encyklikę w pięknej, ekologicznej wersji i właśnie taka trafi do zwycięzców najbardziej pomysłowych eko-praktyk.”– mówi brat Cordian Szwarc OFM, franciszkanin, animator krajowy projektu Caritas Laudato si’.
CZYTAJ DALEJ

Palermo: św. Rozalia od czterech wieków jednoczy mieszkańców

2026-07-13 16:35

[ TEMATY ]

Święta Rozalia

Vatican Media

Palermo po raz 402. będzie obchodzić „Festino di Santa Rosalia” (Uroczystości ku czci św. Rozalii)– jedno z najważniejszych świąt religijnych i zarazem największych wydarzeń w sycylijskiej stolicy. Setki tysięcy mieszkańców i pielgrzymów przejdą w proceji, aby uczcić patronkę miasta, której wstawiennictwu przypisuje się ocalenie Palermo od epidemii dżumy. Tegoroczne obchody mają przypominać, że z cierpienia może rodzić się wspólnota, a wiara pozostaje źródłem nadziei i odnowy.

Dla mieszkańców Palermo św. Rozalia nie jest jedynie historyczną patronką. Od wieków pozostaje ich ukochaną świętą, do której zwracają się w chwilach trudnych i radosnych. Według tradycji to właśnie jej wstawiennictwu przypisuje się ustanie epidemii dżumy, która w 1625 r. ciężko dotknęła miasto. Po odnalezieniu jej relikwii i uroczystej procesji ulicami Palermo zaraza miała ustąpić, a wydarzenie to na trwałe wpisało się w religijną tożsamość miasta.
CZYTAJ DALEJ

Światowa Federacja Biblijna: w kierunku cyfrowego Pisma Świętego

2026-07-14 11:35

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Federacja Towarzystw Biblijnych (United Bible Societies- UBS) rozpowszechniła w ubiegłym roku około 22,4 miliona egzemplarzy Biblii, 10 milionów egzemplarzy Nowego Testamentu i 115,9 miliona publikacji zawierających teksty biblijne. Jest to mniej więcej taki sam poziom jak w latach poprzednich. Ponadto, według rocznego raportu Federacji, w 2025 r. odnotowano około 26,4 miliona elektronicznych pobrań Biblii, co stanowi wzrost o 1,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Drukowana Biblia cieszy się znacznie mniejszym popytem w Europie i Ameryce Północnej niż w Afryce i Ameryce Południowej. Na przykład, roczny raport pokazuje, że w USA i Kanadzie rozprowadzono 900 000 egzemplarzy Biblii, a w Europie 1,08 miliona egzemplarzy. Kontrastuje to z 7,47 milionami wydań książkowych rozprowadzonych w Ameryce Środkowej i Południowej oraz 6 milionami w Afryce. Ze względu na rosnące koszty druku, wiele towarzystw biblijnych koncentruje się obecnie bardziej na ofertach cyfrowych, stwierdza raport.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję