Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Geografia misyjna

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów jeszcze do niedawna swoimi kompetencjami obejmowała takie kontynenty jak Afryka, Azja czy Ameryka Południowa. Dziś terytorium misyjnym stała się także Europa. Podkreślił to w przededniu niedzieli misyjnej kard. Luis Antonio Tagle (na zdjęciu), szef misyjnej dykasterii.

Coraz wyraźniej przebija się do świadomości Kościoła to, że jego centrum znajduje się już nie na bogatej Północy, ale na biednym Południu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

REPORT
Papież nie zwalnia

Reklama

Nie sprawdziły się przewidywania komentatorów, że Franciszek przez swój wiek i niedawną poważną operację przystopuje i zrezygnuje z dalekich podróży. Spekulowano również na temat stosunku Ojca Świętego do rządzących na Węgrzech polityków. Media głównego nurtu przy okazji krótkiej wizyty papieża na Węgrzech we wrześniu z okazji Kongresu Eucharystycznego próbowały wmówić ludziom, że powodem jest niechęć Franciszka do premiera Węgier Viktora Orbána. Kłam tym stwierdzeniom zadają słowa samego Ojca Świętego, który w wywiadzie dla argentyńskiej agencji prasowej Télam zaznaczył, że w planach na 2022 r. ma wiele pielgrzymek, a na pierwszym miejscu wymienił dalekie Kongo i właśnie Węgry. Poza tym Franciszek chciałby odwiedzić Papuę-Nową Gwineę i Timor Wschodni, które również nie należą do najbliższych lokalizacji. Ojciec Święty chce w ten sposób „nadrobić zaległości” spowodowane pandemią. Przez niemal 9 lat swojego pontyfikatu zdążył już odwiedzić 54 państwa.

IL SISMOGRAFO
Węgrzy dla kościołów

Węgierski rząd przyjął niedawno program wsparcia dla niemal 2 tys. miejsc kultu religijnego: kościołów, świątyń i synagog. Ekipa Viktora Orbána chce na to przeznaczyć 70 mln euro. Spośród miejsc kultu, które mają być restaurowane, większość znajduje się na Węgrzech, ale część leży poza granicami kraju. Według dziennikarzy, Węgrzy chcą wspomóc kwotą ponad 4 mln euro restauracje 69 świątyń katolickich, 25 reformackich, 6 greckokatolickich i jednej synagogi na terytorium południowej Słowacji. W związku z tym na Słowacji rozszalała się mała burza, bo rząd – w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury – dowiedział się o zamiarach Węgrów z... lokalnej prasy. Słowaccy politycy oburzyli się na te działania – w przeciwieństwie do przedstawicieli Kościoła katolickiego, którzy podkreślają, że państwo słowackie nie chce pomagać Kościołowi w utrzymaniu nie tylko kościelnych, ale także narodowych dóbr kultury.

KNA
Z igły widły

Benedykt XVI napisał list kondolencyjny po śmierci swojego bliskiego kolegi – niemieckiego cystersa Gerharda Winklera. W liście papież emeryt wspomniał, że on także wkrótce przejdzie do nowego, lepszego życia. Pół zdania wystarczyło, żeby zrobić aferę i wysnuć wniosek, że Benedykt XVI ma już dość życia na ziemi. Insynuacje te musiał prostować abp Georg Gänswein. Podkreślił, że papież senior jest pełen radości życia. Mimo fizycznych ograniczeń, które wynikają z podeszłego wieku, nadal ma jasny umysł i na pewno nie jest zgorzkniałym, zmęczonym życiem starcem.

The Pillar
Co by było gdyby?

W ostatnich miesiącach narasta napięcie wokół Tajwanu, który Chiny traktują jako swoje wewnętrzne terytorium. Praktycznie codziennie Chińczycy urządzają wojskowe prowokacje, z naruszaniem przestrzeni powietrznej Tajwanu włącznie. Część politologów przewiduje, że to element przygotowań do inwazji na wyspę. Dla Watykanu może to być problem, bo z jednej strony jest praktycznie jedyną światową potęgą, która utrzymuje pełne relacje dyplomatyczne z Tajwanem, a z drugiej – Stolicy Apostolskiej zależy również na relacjach z ChRL, czego przykładem jest podpisanie w 2018 r. kontrowersyjnego porozumienia z Xi Jinpingiem. Komentatorzy przewidują, że warunkiem nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych z ChRL będzie zamknięcie nuncjatury w Tajpej. Co zatem zrobiłby Watykan, gdyby wydarzyło się najgorsze? Analitycy uważają, że prawdopodobnym scenariuszem byłoby milczenie, jak w przypadku traktowania przez państwo chińskie Ujgurów czy sytuacji w Hongkongu.

2021-11-02 13:06

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hajdarowicz atakuje, jednak redakcja tygodnika "W Sieci" nie kapituluje

[ TEMATY ]

media

prasa

Szanowni Państwo,
CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny: Raport komisji „Wyjaśnienie i Naprawa” jest przerażający

2026-02-20 08:55

[ TEMATY ]

raport

komisja

bp Artur Ważny

„Wyjaśnienie i Naprawa”

przerażający

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Raport jest przerażający, bo za każdą liczbą stoi konkretne, złamane życie - mówi bp Artur Ważny o pierwszym dokumencie niezależnej komisji „Wyjaśnienie i Naprawa”, badającej przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich w diecezji sosnowieckiej. Opowiada o bólu Osób Skrzywdzonych, lęku księży, potrzebie wspólnoty i osobistej presji, z jaką mierzy się w Kościele, który stał się symbolem kryzysu. Omawia też kwestię ogólnopolskiej niezależnej komisji.

Dawid Gospodarek (KAI): Za nami publikacja pierwszego, częściowego raportu powołanej przez Księdza Biskupa niezależnej komisji. Czy mógłby Ksiądz Biskup powiedzieć, co było w nim najtrudniejsze?
CZYTAJ DALEJ

Igrzyska 2026/short track: Polka uderzona łyżwą w twarz przez jedną z rywalek

2026-02-20 22:19

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

PAP/Grzegorz Momot

Kamila Sellier, która uległa wypadkowi podczas rywalizacji w short tracku w igrzyskach w Mediolanie, jest przytomna - przekazał szef misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki. 25-letnia zawodniczka przejdzie w szpitalu badania.

- Jest przecięty policzek, który został już zszyty, i najprawdopodobniej uszkodzona jest też kość jarzmowa. Może być złamana, bo jest spora opuchlizna. Oko jest na razie bardzo opuchnięte, więc trudno powiedzieć... Oby nic głębiej ta łyżwa nie weszła - powiedział dziennikarzom Niedźwiedzki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję