Reklama

Niedziela Legnicka

Pod opieką bł. Prymasa Tysiąclecia

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy 7 listopada przeżywała uroczystość wprowadzenia do świątyni relikwii bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wydarzeniu przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Niedziela legnicka 47/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Relikwie wniósł do świątyni bp Andrzej Siemieniewski

Relikwie wniósł do świątyni bp Andrzej Siemieniewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Matka Kościół 12 września 2021 r. ukazała kard. Wyszyńskiego jako tego, który jest wzorem świętości, heroizmu, przykładem chrześcijańskiego życia. Został ogłoszony błogosławionym. Ten plac, na którym się znajdujemy, nosi imię kard. Wyszyńskiego. Nie mogło być tak, aby w to miejsce, do tej świątyni nie sprowadzić jego relikwii. I to się dzisiaj dokonuje. Jesteśmy z tego powodu wdzięczni i radośni – mówił proboszcz parafii ks. prof. Bogusław Drożdż, witając wszystkich uczestników i prosząc o modlitwę za parafian i mieszkańców parafii. Relikwie zostały wniesione przez bp. Andrzeja Siemieniewskiego w uroczystej procesji.

Czym są relikwie

Reklama

– Relikwie – to co pozostało – to po łacinie znaczenie tego słowa. Taką pamięć wykazywali Izraelici, pamiętając o miejscach, gdzie złożono np. ciała Abrahama, Dawida, proroków i królów. To stary biblijny zwyczaj – mówi biskup legnicki w homilii. – Ale relikwie – jakkolwiek cenne – są także drogowskazem, wskazującym na coś jeszcze większego i ważniejszego. Jeśli mówimy o kard. Wyszyńskim, wiernym pasterzu ludu – jak mówią słowa dzisiejszej liturgii – to jeszcze ważniejsze jest to, co pozostało w nas z jego nauczania. Bo to, że pozostało w narodzie polskim, że przemienił naszą Ojczyznę w sposób bardzo głęboki, to dla wszystkich, którzy znają polskie dzieje, jest oczywiste. To wszystko pozostało, bo słowo nie jest ulotne, słowo jest potężnym narzędziem. Nauczanie, jeśli płynie z serca, z Ewangelii, jeśli płynie z serca wiary, jest mocniejsze niż mury. Mury mogą się rozsypać, ale słowo – nie, słowo budzi wiarę, a wiara budzi się ze słuchania (Rz 10,17). A słucha się słowa o Jezusie Chrystusie, o Jego królestwie, o Jego Ewangelii, a w ustach kard. Wyszyńskiego bardzo często gościło słowo także o Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie. Czyż to głoszone przez niego słowo nie jest najcenniejsza relikwią? – pytał bp Andrzej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potrzeba wiary

– Wiary potrzeba jest w każdym wieku, dziesięcioleciu i także dziś. W słowie Bożym słyszeliśmy, że nawet apostołowie, mając koło siebie Pana Jezusa, prosili: „Przymnóż nam wiary”. To i nam przystoi ta sama modlitwa. Z tego powodu chcemy przypominać sobie i dziś słowo błogosławionego pasterza, aby umacniało i pogłębiało wiarę – mówił bp Siemieniewski. Zwrócił też uwagę, że cnocie wiary w życiu człowieka towarzyszyć także powinny miłość i nadzieja. Przywołując aforyzm: „Potrzeba nam dziś wiary, która góry przenosi. Miłości – która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi”, życzył wszystkim takiej życiowej postawy, którą reprezentował bł. kard. Wyszyński.

Uroczystość zakończyła się pasterskim błogosławieństwem, a wierni mogli jeszcze spędzić dłuższą chwilę na osobistej modlitwie, przed obrazem kard. Wyszyńskiego, przy którym umieszczono wniesione do świątyni relikwie.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie żale z Prymasem Tysiąclecia

[ TEMATY ]

Wielki Post

Gorzkie żale

#NiezbędnikWielkopostny

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Wielki Post to czas szczególnego rozważania Męki Pańskiej. Jakże pomocne w tej praktyce jest nabożeństwo Gorzkich żali. Rozważanie Męki Pańskiej poparte śpiewem trafia do serca słuchacza, rodzi głębokie uczucia, wskazuje, jak wiele uczynił Jezus dla naszego zbawienia.

Spotkałem kiedyś starszego człowieka, który przyszedł do kościoła na Gorzkie żale w niedzielę Wielkiego Postu. Przebył dość długą drogę do kościoła, a droga nie była łatwa. Kiedy wyraziłem podziw dla jego zaangażowania, on powiedział: Proszę księdza, bez Gorzkich żali coś brakowałoby w Wielkim Poście. Gdybym nie przyszedł na Gorzke żale, coś brakowałoby mi w tegorocznym Wielkim Poście".
CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Ojciec Tadeusz Rydzyk stawił się na przesłuchanie w prokuraturze

2025-12-10 14:27

[ TEMATY ]

Rydzyk Tadeusz

O. Tadeusz Rydzyk

PAP/Darek Delmanowicz

Ojciec Tadeusz Rydzyk został na środę wezwany do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Redemptorysta będzie przesłuchany jako świadek w sprawie dotyczącej finansowania budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Stawił się w prokuraturze ok. godz. 13.

Pół godziny przed rozpoczęciem przesłuchania przed bramą wjazdową do budynku zebrała się grupa około 60 osób. Zgromadzeni odmawiali różaniec, mieli biało-czerwone flagi i transparenty: z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli, a inny z hasłem: „Nie tęczowa, nie laicka, ale Polska katolicka”. Na miejsce przybyli też policjanci.
CZYTAJ DALEJ

Bożonarodzeniowa szopka powstaje już w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

2025-12-11 07:16

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bożonarodzeniowa szopka powstaje we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rzecznik tamtejszego sanktuarium, bernardyn ojciec Tarsycjusz Bukowski, powiedział PAP, że gotowa będzie tuż przed świętami.

- Przed samą pasterką, w ciemnej bazylice, kustosz sanktuarium ojciec Cyprian Moryc wniesie figurę dzieciątka Jezus i włoży ją do żłóbka. Wtedy całość zostanie rozświetlona. Śpiewany będzie fragment Martyrologium Rzymskiego, nastąpi poświęcenie i rozpocznie się pasterka – powiedział ojciec Tarsycjusz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję