Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chorzy u Pani Rzeszowa

Chcemy pokłonić się wszystkim, którzy są blisko ludzi cierpiących i chorych. Dziękujemy im za codzienną służbę i bliskość, za wrażliwość serca – powiedział bp Jan Wątroba.

Niedziela rzeszowska 8/2024, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Archiwum Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski. Nie zapominajmy o tym!” – te słowa papieża Franciszka z tegorocznego Orędzia na Światowy Dzień Chorego są dla ludzi wierzących wskazówką i zadaniem. W diecezji rzeszowskiej centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w bazylice Pani Rzeszowa, gdzie 11 lutego ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. w intencji chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują. Uroczystość zgromadziła licznie chorych i ich bliskich oraz pracowników służby zdrowia. Biskupa rzeszowskiego we wzruszających słowach powitał doświadczony przez chorobę i niepełnosprawność Aleksander Nazimek. Słowo powitania wypowiedział także kustosz sanktuarium o. dr Joachim Ciupa.

W homilii bp Wątroba nawiązał do Ewangelii wg św. Marka, wskazując, że przedstawiony w niej człowiek trędowaty może być dla nas wzorem modlitwy. Trędowaty pada przed Jezusem na kolana, z pokorą i z wiarą prosi o uzdrowienie, ufając, że dla Boga wszystko jest możliwe. Kaznodzieja przypomniał, że podobną postawę trzeba przyjąć w obliczu choroby: trzeba prosić Boga o zdrowie, ale nie wolno się obrażać, jeżeli nasza prośba nie zostanie od razu spełniona. Wartość modlitwy polega bowiem na tym, że ona przybliża do Boga, uczy pokory i ufności. Uczy również otwartości na drugiego człowieka, którego bliskość pełna współczucia i miłości jest pierwszą formą opieki nad chorym. Biskup Jan Wątroba wyraził także wdzięczność wobec wszystkich, którzy troszczą się o chorych mówiąc: – Chcemy pokłonić się wszystkim, którzy są blisko ludzi cierpiących i chorych. Dziękujemy im za codzienną służbę i bliskość, za wrażliwość serca.

Na zakończenie dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała podziękował uczestnikom Mszy św., prosząc chorych o modlitwę w intencji Ojczyzny, Kościoła, a także Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Po zakończeniu Liturgii odbyła się adoracja eucharystyczna zakończona udzielonym błogosławieństwem na sposób tzw. lurdzki. Następnie w bazylice Ojców Bernardynów sprawowany był sakrament namaszczenia chorych. Uczestnicy Mszy św. otrzymali również przygotowane przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej okolicznościowe obrazki z modlitwą chorego.

Więcej o obchodach Światowego Dnia Chorego w diecezji na str. IV

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi naśladowcy Pułkownika

Niedziela rzeszowska 12/2026, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Nagi

Ślubowanie w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie

Ślubowanie w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie

7 marca br. przypadła 107. rocznica śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli, jednego z bohaterów walk o niepodległość Polski.

Jak co roku w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające naszego bohatera. Obchody rozpoczęły się w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, gdzie sprawowano Mszę św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. Podczas liturgii Orlęta ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożyły uroczyste ślubowanie.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa - Zamek Królewski. Ks. prał. Jan Gargasewicz odebrał statuetkę Osobowości Roku

2026-05-09 19:12

[ TEMATY ]

Warszawa

Wałbrzych

ks. Jan Gargasewicz

osobowość roku

Archiwum prywatne

Ks. prał. Jan Gargasewicz podczas gali finałowej plebiscytu „Osobowość Roku 2025” na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał statuetkę i dyplom za zwycięstwo w kategorii działalność społeczna i charytatywna.

Ks. prał. Jan Gargasewicz podczas gali finałowej plebiscytu „Osobowość Roku 2025” na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał statuetkę i dyplom za zwycięstwo w kategorii działalność społeczna i charytatywna.

To nie tylko osobisty sukces kapłana, ale także wyróżnienie dla całej wspólnoty parafialnej i dzieł miłosierdzia prowadzonych na wałbrzyskim Podzamczu. Ks. prał. Jan Gargasewicz odebrał 9 maja na Zamku Królewskim w Warszawie statuetkę i tytuł „Osobowość Roku 2025” w kategorii działalność społeczna i charytatywna.

Uroczysta gala ogólnopolskiego finału plebiscytu Polska Press odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli laureaci z całej Polski, wyróżnieni za działalność społeczną, kulturalną, naukową i samorządową. W kategorii działalność społeczna i charytatywna zwyciężył proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu oraz dyrektor NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwa kapłanów. Przy grocie w Lourdes usłyszeli głos powołania

2026-05-10 12:42

[ TEMATY ]

Lourdes

świadectwa

Adobe Stock

Lourdes stało się dla dwóch amerykańskich kapłanów miejscem, w którym ich powołanie nabrało ostatecznej jasności. W podcaście Shepherd Circle Priest ks. Michael Duffy i dominikanin o. Joseph-Anthony Kress opowiedzieli, jak modlitwa przy grocie i posługa chorym pomogły im odczytać wezwanie do kapłaństwa.

Jak podaje Vatican News, dla o. Kressa przełomowy moment przyszedł podczas studenckiego wyjazdu misyjnego do Lourdes, gdy studiował w Austrii. Przez tydzień posługiwał przy basenach i w sanktuarium. Modląc się różańcem w miejscu, gdzie klęczała św. Bernadeta, usłyszał w sercu słowa:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję