Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdniccy klerycy w Rzymie

W Roku Jubileuszowym do Rzymu przybyli seminarzyści z ponad 50 krajów świata, aby wspólnie modlić się, słuchać papieskiego nauczania i umacniać wiarę przy grobach apostołów.

Niedziela świdnicka 30/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Rzym

Archiwum prywatne

Wspólne zdjęcie seminarzystów z metropolii wrocławskiej na placu św. Piotra

Wspólne zdjęcie seminarzystów z metropolii wrocławskiej na placu św. Piotra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród nich znaleźli się również alumni świdnickiego seminarium duchownego wraz z księżmi przełożonymi.

Osobiste przeżycia alumnów

W jubileuszu seminarzystów pod koniec czerwca wzięli udział alumni całej metropolii wrocławskiej – z archidiecezji wrocławskiej oraz diecezji legnickiej i świdnickiej. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta z papieżem Leonem XIV w Bazylice św. Piotra, a także modlitwa różańcowa w Bazylice św. Pawła za Murami zakończona koncertem Marco Frisiny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Najbardziej zapamiętam te dwa momenty – powiedział kleryk III roku Wiktor Zychla. – Spotkanie z Ojcem Świętym i modlitwę różańcową z seminarzystami z całego świata. To niezwykłe, kiedy tysiące młodych mężczyzn, którzy odpowiedzieli na głos powołania, wspólnie modlą się w jednym duchu.

Dla wielu alumnów była to pierwsza wizyta w Wiecznym Mieście. – To przeżycie trudne do opisania – przyznał kleryk II roku Michał Przybylski. – Odwiedzić serce Kościoła Katolickiego, modlić się w tylu ważnych miejscach, spotkać ludzi z całego świata. A wspólny Różaniec odmawiany przez dwa tysiące kleryków – tego nie da się zapomnieć.

Rzym nie był nowością dla diakona Pawła Baczmańskiego, ale jak zaznaczył, za każdym razem zachwyca tak samo. – Bazylika św. Pawła za Murami to miejsce, do którego wracam z wielką radością. Jako mój patron z chrztu św. Paweł zawsze szczególnie przemawia do mojego serca.

Reklama

Z kolei diakon Jan Rudnicki w szczególny sposób zapamiętał słowa papieża: „Tak jak Chrystus kochał sercem człowieka, wy jesteście powołani, by kochać Sercem Chrystusa!”. – Te słowa głęboko zapadły mi w pamięć – zaznaczył. – Bycie w Rzymie jako diakon, przeżywanie tej pielgrzymki w kontekście bliskiego kapłaństwa to doświadczenie wyjątkowe.

Kleryk Szymon Makowski podkreślił duchowe owoce pielgrzymki. – Największe wrażenie zrobiło na mnie nauczanie Ojca Świętego. Ta katecheza będzie jeszcze długo obecna w mojej osobistej modlitwie. Pielgrzymka dała mi też radość z tego, jak wielu młodych odpowiada dziś na głos powołania.

– W wymagającym studiowaniu teologii uczcie się także słuchać – z otwartym umysłem i sercem – głosu kultury, wyzwań współczesności, takich jak sztuczna inteligencja czy media społecznościowe. Przede wszystkim, jak Jezus słuchajcie cichego wołania maluczkich, ubogich i uciśnionych oraz tak wielu, szczególnie młodych, którzy szukają sensu życia – zachęcał seminarzystów w swoim rozważaniu papież Leon XIV.

Na całe życie

Świdniccy klerycy powrócili do Polski umocnieni wiarą i doświadczeniem Kościoła powszechnego, z nowym entuzjazmem i wdzięcznością za dar powołania. Jubileusz seminarzystów w Rzymie był dla nich nie tylko podróżą do źródeł chrześcijaństwa, ale także głębokim przeżyciem duchowym, które – jak mówią – pozostanie w ich sercach na całe życie. Dodajmy, że podczas pobytu w Wiecznym Mieście seminarzyści spotkali się także z biskupem świdnickim Markiem Mendykiem, który towarzyszył im w niektórych punktach pielgrzymki.

2025-07-22 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł nagle ks. Marian Babula CSMA

[ TEMATY ]

Rzym

śmierć

Graziako

W Rzymie zmarł nagle ks. Marian Babula CSMA, długoletni pracownik Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zmarły 15 czerwca michalita miał 59 lat, 33 lata kapłaństwa i 40 lat życia zakonnego.

Po święceniach kapłańskich, które przyjął w Rzymie z rąk św. Jana Pawła II, odbył studia z prawa kanonicznego i cywilnego na Papieskim Uniwersytecie Lateraneńskim uwieńczone doktoratem. Od 1990 roku do śmierci pracował w Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pełnił także wiele funkcji zakonnych, m.in. przełożonego delegatury włosko-szwajcarskiej, przełożonego domu zakonnego w Castel S. Elia, prokuratora generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła, wicepostulatora, a potem postulatora w procesie kanonizacyjnym ks. Bronisława Markiewicza, postulatora w procesie kanonizacyjnym męczenników podlaskich, M. Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej i bpa Zygmunta Łozińskiego.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: „Wierzysz w to?”

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Wiara nie jest pewnością, że wszystko się ułoży. Jest decyzją zaufania Osobie. Nawet jeśli serce drży, można powiedzieć: wierzę. I to wystarczy na dziś.
CZYTAJ DALEJ

Krzyż zwieńczył główną wieżę barcelońskiej bazyliki Sagrada Familia

2026-02-21 10:15

[ TEMATY ]

Sagrada Família

Bazylika Sagrada Familia

Adobe Stock

W piątek po południu ekipy budowlane zakończyły montaż krzyża na centralnej wieży bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Prace prowadzono w obecności licznie zgromadzonych pod bazyliką mieszkańców miasta i turystów, którzy owacją przyjęli zakończenie montażu wieży, najwyższego punktu świątyni. Wieża Jezusa jest jedną z sześciu wież bazyliki. Podsumowując piątkowe prace Fundacja Sagrada Familia koordynująca przedsięwzięcie, przekazała, że zakończenie montażu krzyża jest „kamieniem milowym, który dopełnia najwyższą wieżę” bazyliki Świętej Rodziny.

Podziel się cytatem Budowana od 1882 r. w centrum stolicy Katalonii świątynia w poprzednich latach była odwiedzana rocznie przez około 4,5 mln turystów z całego świata. W związku z pandemią koronawirusa liczba zwiedzających spadła drastycznie w latach 2020-2022.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję