Reklama

Rok ks. Jerzego Popiełuszki

Wierne trwanie

W październiku minęła 20. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana warszawskiej „Solidarności”, ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy SB za wierność Chrystusowi, miłość do Ojczyzny i głoszenie prawdy. Kończący się rok był poświęcony szczególnej pamięci Księdza Jerzego, który w całym swoim życiu realizował wezwanie: „Zło dobrem zwyciężaj!”. \\

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lublin jest drugim - po Warszawie - miastem, w którym od października 1984 r. trwają nieprzerwanie, nie tylko w rocznicę, modlitewne czuwania w intencji ojczyzny, Ojca Świętego i o beatyfikację ks. Jerzego. 19. dnia każdego miesiąca w kościele Jezuitów przy ul. Królewskiej gromadzą się wierni na wieczornej Mszy św. ze specjalną oprawą liturgiczną i tylko tu śpiewanymi pieśniami na wzór Mszy św. za ojczyznę, które niegdyś sprawował w Warszawie ks. Jerzy, by pod przewodnictwem miejscowych duszpasterzy kontynuować jego dzieło przez budowanie dobra w sobie i wokół siebie. Najwierniejszych tej idei dziesięć lat temu abp Bolesław Pylak nazwał „Grupą Duszpasterską im. ks. Jerzego Popiełuszki”, tym samym niejako zobowiązując do jeszcze większej, modlitewnej gorliwości. Cieszymy się też - już od dwóch lat - szczególną obecnością ks. Jerzego w samym sercu Lublina, w formie pomnika - płaskorzeźby na frontonie świątyni Jezuitów.
XX. rocznicę narodzin ks. Jerzego dla nieba w Lublinie obchodziliśmy dwukrotnie. Już 17 października „Solidarność” zorganizowała uroczystość w archikatedrze, a 19, jak przez minione 20 lat, odbyła się - poprzedzona nabożeństwem różańcowym - uroczysta Msza św. u Jezuitów, koncelebrowana przez ks. kan. Ryszarda Tujaka i o. Edwarda pod przewodnictwem opiekuna „ojczyźnianych czuwań”, o. Arkadiusza Baneckiego SI. Kościół był odświętnie udekorowany kwiatami, na ambonie obok wizerunku ks. Jerzego spływała flaga „Solidarności”, w prezbiterium stanęło kilka pocztów sztandarowych „Solidarności”, pod pomnikiem Męczennika płonęły znicze. Oprawę liturgiczną przygotowały osoby z duszpasterstwa, homilię wygłosił o. Arkadiusz, który przywołał najważniejsze wydarzenia z życia ks. Jerzego, słowa jego Mamy oraz kilka wypowiedzi Ojca Świętego i ks. prof. J. Nagórnego. Zacytował też fragmenty świadectw osób, które za przyczyną sługi Bożego ks. Jerzego doznały łaski nawrócenia i uzdrowienia fizycznego. Przed zakończeniem o. Arkadiusz odczytał modlitwę beatyfikacyjną, po której Iwona Nawrocka, należąca do duszpasterstwa „czuwających”, przedstawiła historię modlitewnych spotkań u Jezuitów i podzieliła się wzruszającym świadectwem. Przypomniała, jak od pierwszej zapalonej świeczki rozpoczęła się jej duchowa przyjaźń z ks. Jerzym, a głoszone przez niego wezwanie obrała za najważniejsze zadanie swego życia. Następnie Maria Mańka i Apolonia Ćwiklińska zaprezentowały wiersze Z. Wirskiego Bracie Jerzy, przebacz nam... i T. Boguszewskiej Byłeś wolnością... Po błogosławieństwie i odśpiewaniu Boże, coś Polskę wszyscy z pieśnią Ojczyzno ma udali się pod pomnik ks. Jerzego, gdzie odmówiono różańcową tajemnicę Zmartwychwstania, odśpiewano Rotę M. Konopnickiej i lubelską zwrotkę, dodaną do żoliborskiej pieśni: „O, Patronie Solidarności, nad Twym grobem prosimy Cię, byś przed tronem Wiecznej Światłości za Ojczyznę sprawował Mszę!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Gdy wiara traci radość ten święty pomoże

2026-05-29 10:37

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W centrum odcinka pojawia się niezwykła postać św. Filipa Nereusza — apostoła Rzymu, człowieka radości, humoru, wolności i pokory. To święty, który potrafił odmówić kardynalskiego kapelusza, mówiąc: „Wolę niebo”. To człowiek, który żartem potrafił leczyć pychę, dobrocią otwierał serca grzeszników, a modlitwą pozwolił Bogu tak poszerzyć swoje serce, że stało się ono znakiem Bożej obecności.

Zapraszam Was do spotkania z Bogiem, który sam przedstawia się człowiekowi. I robi to w sposób zaskakujący. Nie mówi najpierw o swojej potędze, sile i majestacie. Mówi, że jest miłosierny, łaskawy, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność.
CZYTAJ DALEJ

Czechy: Skradziona niedawno relikwia św. Zdzisławy wróciła do bazyliki

2026-05-30 15:23

[ TEMATY ]

św. Zdzisława

policie.gov.cz

Do bazyliki w Jablonnem w regionie Libereca powróciła w sobotę skradziona niedawno czaszka św. Zdzisławy. Relikwię przekazali przedstawiciele policji na zakończenie pielgrzymki zorganizowanej w dniu świętej.

Konserwatorka, która pracowała nad zagrożoną podczas kradzieży czaszką świętej z XIII w., przekazała uratowaną relikwię arcybiskupowi Pragi Stanisławowi Przibylowi, który odprawiał główną Mszę dla kilkuset pielgrzymów. Arcybiskup pokazał ją zgromadzonym i położył na ołtarzu głównym. Pozostanie tam wystawiona do wieczora. To ostatnia możliwość zobaczenia relikwii.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Zatrzymano adwokata. Miał fałszywie alarmować o zamachach na prezydenta i szefa MSZ

2026-05-31 07:18

[ TEMATY ]

zamach

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Policjanci z Warszawy zatrzymali 48-letniego mecenasa Macieja Z., który miał podawać się za znane osoby publiczne i fałszywie alarmować o zamachach - informuje onet.pl.

Mężczyzna miał fałszywie alarmować o zamachach m.in. na prezydenta Karola Nawrockiego, a także ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Informację o zatrzymaniu i areszcie dla 48-letniego mecenasa Macieja Z. jako pierwsza przekazała redakcja "Dziennika Gazety Prawnej". Policjanci do jego mieszkania musieli wejść siłą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję