Reklama

20 marca - Światowy Dzień Walki z Bezsennością

Sposoby na dobry sen

„Ach śpij, kochanie...”. Słowa kołysanki z dzieciństwa kojarzą się wielu z nas tylko ze wspomnieniem dobrych czasów, kiedy niewątpliwie nie mieliśmy żadnych problemów ze snem. Dziś coraz więcej Polaków cierpi na bezsenność. Epidemii XXI wieku - jak nazywana jest ta dolegliwość - można jednak zaradzić.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bezsennością nazywamy sen, który nie daje wystarczającego odpoczynku i w konsekwencji powoduje pogorszenie funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Może występować pod różnymi postaciami - m.in. trudności w zasypianiu czy niemożności utrzymania ciągłości snu, przejawiającej się częstym budzeniem. Bezsenność to zbyt wczesne wybudzanie się, a także sen, który nie spełnia podstawowej funkcji, czyli nie regeneruje organizmu. U ludzi w podeszłym wieku bardzo często bezsenność wywołana jest też chorobami somatycznymi i psychicznymi. W tej grupie wiekowej dużą rolę odgrywają niewłaściwe zachowania okołosenne: osoby przebywające już na emeryturze zbyt wiele czasu przeznaczają na spanie (leżą w łóżku nawet ok. 10 godzin na dobę), co w efekcie prowadzi do bezsenności. Zbyt długie przebywanie w łóżku „bez snu” utrwala ją. Jeśli stan ten powtarza się regularnie, warto sięgnąć po odpowiedni lek. Gdy nie możemy zasnąć, próbujemy czytać książkę, coś zjeść albo „zachodzić bezsenność” w czasie spacerów po mieszkaniu. Gdy większość domowych sposobów leczenia bezsenności jest nieskuteczna i w efekcie prowadzi tylko do jej utrwalania, powinniśmy sięgnąć po skuteczne preparaty regulujące zaburzenia snu. Badania, prowadzone w ciągu ostatnich lat nad substancjami naturalnymi w organizmie, potwierdziły, że za prawidłowe występowanie faz snu i czuwania odpowiedzialna jest melatonina - hormon wydzielany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny. Na jej poziom wpływają silnie wszelkie przejawy życiowej nieregularności. Ponadto wraz z wiekiem zmniejsza się ilość melatoniny w organizmie. Ludzie po czterdziestym roku życia i starsi mają jej w organizmie znacznie mniej niż ludzie młodzi. Badania naukowców amerykańskich potwierdziły, że osoby z niskim poziomem melatoniny śpią gorzej i często budzą się w nocy. Z badań tych wynika też, że poziom melatoniny jest niższy u osób z zaburzeniami snu. Dlatego zaleca się, aby uzupełniali środkami farmaceutycznymi niedobory naturalnej melatoniny, np. Melatoniną LEK-AM. Melatonina działa w sposób naturalny, uzupełniając niedobory substancji w organizmie. Pozwala to na poprawienie jakości snu: po jej zażyciu jest on głębszy i bardziej odprężający. Dzięki wzmocnieniu fazy snu głębokiego, mamy dłuższą i mocniejszą fazę marzeń sennych, która jest niesłychanie ważna dla regeneracji organizmu. Po przebudzeniu osoba, która zastosowała melatoninę, czuje się rześka i wypoczęta. A tylko w takiej formie jesteśmy w stanie zmierzyć się z wyzwaniami kolejnego dnia.
Wiadomo, że niedobór snu wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, a także psychiczne: zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, otyłości, czasem zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Jeśli człowiek w młodym wieku rozreguluje swój zegar biologiczny, wówczas zwiększa się ryzyko powstania w późniejszym wieku poważnych kłopotów ze snem. Niestety, Polacy nie uświadamiają sobie wagi problemu ani faktu, że powinni skutecznie zacząć się leczyć, pamiętając o maksymie Cycerona: „Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha - odświeża siły”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontrowersje wokół krzyża w Kielnie. Minister Nowacka chce powrotu nauczycielki do pracy

2026-01-20 17:26

[ TEMATY ]

krzyż

Barbara Nowacka

PAP/Darek Delmanowicz

Sprawa usunięcia krzyża w Kielnie, o której pisaliśmy już wielokrotnie [tutaj], wciąż budzi ogromne emocje. Choć incydent wstrząsnął lokalną społecznością wierzących, minister edukacji Barbara Nowacka uważa, że zawieszona nauczycielka powinna jak najszybciej wrócić do prowadzenia lekcji. W tle pojawia się zaskakująca linia obrony: prawnik twierdzi, że krzyż na ścianie... nie był symbolem religijnym.

W rozmowie na antenie Radia Zet minister edukacji Barbara Nowacka odniosła się do sytuacji w pomorskiej szkole, gdzie jedna z nauczycielek języka angielskiego wyrzuciła szkolny krzyż do kosza na śmieci. Zdaniem szefowej resortu, dalsze odsuwanie pedagog od obowiązków służbowych jest nieuzasadnione.
CZYTAJ DALEJ

Ruszył proces ws. Fundacji Profeto. Prokurator odczytał akt oskarżenia

2026-01-28 18:18

[ TEMATY ]

Fundacja Profeto

Ks. Michał Olszewski

PAP/Leszek Szymański

W Sądzie Okręgowym w Warszawie odczytany został akt oskarżenia ws. prezesa fundacji Profeto, ks. Michała Olszewskiego, oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. Oznacza to, że ruszył proces, w którym prokuratura zarzuca im nieprawidłowości w dysponowaniu środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Jeden z pełnomocników ks. Michała Olszewskiego, mec. Krzysztof Wąsowski stwierdził z ironią w rozmowie z dziennikarzami po odczytaniu aktu, że zadanie sądu zostało wykonane. Z pogwałceniem konstytucji, ustaw, przepisów prawa, niewłaściwym składem, ławnikami, którzy w ciągu doby zapoznali się z liczącym kilkaset stron materiałem dowodowym – zaznaczył prawnik.
CZYTAJ DALEJ

Trump: Putin zgodził się wstrzymać bombardowanie Ukrainy na tydzień

2026-01-29 18:53

[ TEMATY ]

Ukraina

Donald Trump

Władimir Putin

bombardowanie

PAP

Efekty bombardowania na Ukrainie

Efekty bombardowania na Ukrainie

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że poprosił Władimira Putina o wstrzymanie na tydzień bombardowania Kijowa i innych ukraińskich miast w związku z falą zimna. Amerykański przywódca oznajmił, że Putin zgodził się na taką propozycję.

Podziel się cytatem - powiedział Trump podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję