Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 6/2012, str. 4

Abp Wacław Depo - nowy metropolita częstochowski podczas audiencji generalnej 25 stycznia br. miał możliwość podziękować Ojcu Świętemu za nominację na stolicę arcybiskupią w Częstochowie (zdjęcie na stronie 1). 26 stycznia rano natomiast sprawował Mszę św

Abp Wacław Depo - nowy metropolita częstochowski podczas audiencji generalnej 25 stycznia br. miał możliwość podziękować Ojcu Świętemu za nominację na stolicę arcybiskupią w Częstochowie (zdjęcie na stronie 1). 26 stycznia rano natomiast sprawował Mszę św

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI do Polaków

Prośmy Boga o łaskę jedności

Podczas audiencji ogólnej 25 stycznia, która odbyła się w auli Pawła VI w Watykanie, Papież przypomniał o obchodzonym w tym dniu święcie Nawrócenia św. Pawła Apostoła i kończącym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zwrócił uwagę na bogactwo „modlitwy arcykapłańskiej” Pana Jezusa. Po wygłoszeniu katechezy Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: - Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Dzisiaj w święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła kończymy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nawrócenie Apostoła Narodów pod Damaszkiem jest dowodem, że ostatecznie Bóg decyduje o losach swego Kościoła. Prośmy Go o łaskę jedności, która domaga się także naszego nawrócenia, dochowania wierności prawdzie i miłości Boga. Z serca wam błogosławię.
Wśród pielgrzymów z Polski byli m.in.: nowy metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz ekumeniczny komitet redakcyjny, który opracował teksty na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Także w naszych czasach misja „ad gentes” musi być stałym horyzontem i paradygmatem wszelkiej działalności kościelnej. Samą bowiem tożsamość Kościoła tworzą wiara w Tajemnicę Boga, który objawił się w Chrystusie, aby przynieść nam zbawienie, oraz misja świadczenia o Nim i głoszenia Go światu aż do Jego powrotu.
Z Orędzia papieskiego na 86. Światowy Dzień Misyjny

Zjednoczeni w Chrystusie, jesteśmy wezwani do dzielenia Jego misji: niesienia nadziei tam, gdzie panują niesprawiedliwość, nienawiść i rozpacz. Nasze podziały osłabiają jasność naszego świadectwa o Jezusie.
Podczas nieszporów na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 25 stycznia 2012 r.

„Iustitia et Pax”

Potępienie terroryzmu ekonomicznego

Reklama

Międzynarodowa finansjera neoliberalna uprawia dziś swoisty „terroryzm ekonomiczny” - uważa sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” bp Mario Toso SDB. Pogląd ten wyraził 14 stycznia na spotkaniu zorganizowanym w Rzymie przez Włoską Federację Pracowników Bankowych i Ubezpieczeniowych (FIBA), działającą w ramach konfederacji chrześcijańskich związków zawodowych (CISL), pt. „O reformę systemu finansowego. Wkład Kościoła. Propozycje CISL”.
Zdaniem sekretarza watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju, finanse zdominowane są przez międzynarodową oligarchię i nie spełniają swego podstawowego zadania, jakim jest wspieranie przedsiębiorstw, pracy i rodzin. Zamiast służyć całościowemu, zrównoważonemu rozwojowi, obejmującemu wszystkie ludy, instytucje finansowe nastawione są jedynie na bezpośredni zysk. Stają się nowym „Lewiatanem”, potworem pożerającym najsłabsze przedsiębiorstwa i narody - dodał bp Toso.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nominacje papieskie

Niemiec podsekretarzem Kongregacji ds. Biskupów

Benedykt XVI mianował swego rodaka, pochodzącego z diecezji trewirskiej ks. prał. Udo Breitbacha podsekretarzem w Kongregacji ds. Biskupów.
Urodzony w 1960 r. ks. Breitbach, po studiach filozoficznych i teologicznych w Monachium przyjął święcenia kapłańskie w 1986 r. w Trewirze. W 1989 r. został wysłany na studia uzupełniające do Rzymu, a od 1992 r. pracuje w Kongregacji ds. Biskupów. Gratulacje z okazji mianowania kolejnego niemieckiego duchownego na ważną funkcję w Kurii Rzymskiej przesłał mu przewodniczący niemieckiego Episkopatu abp Robert Zollitsch.

Ważna publikacja

Żydzi ukrywani przez zakonników

Ponad 220 domów generalnych zakonów męskich i żeńskich znajdujących się w Rzymie - na ok. 750 - udzieliło schronienia osobom pochodzenia żydowskiego, ukrywającym się w czasie okupacji Wiecznego Miasta przez nazistów. Dane te przytoczył „L’Osservatore Romano” w artykule zatytułowanym „Kim byli Żydzi ukrywani przez zakonników?”.

Na blogach piszą

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (por. Mt 25, 40)
Chrystus chce nam powiedzieć: „Szukajcie Mnie w nich, w ludziach. Chcecie służyć Mnie - im służcie. Chcecie Mnie miłować - ich miłujcie. Chcecie Mi dobrze czynić, nakarmić, napoić, przyodziać, w dom przyjąć - czyńcie to wobec nich!
Zakrystianka72

Hitler nie mówił o zabijaniu niewinnych ludzi, tylko o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej’’. Dziś żadnemu redaktorowi nie przyjdzie do głowy powiedzenie, że Palikot przygotowuje właśnie projekt ustawy o mordowaniu najbardziej niewinnych w ten sposób (cytując Bernarda Nathansona): „Dzięki ultrasonograficznej dokumentacji mogłem zobaczyć, jak rączki i nóżki dziecka są wyrywane przez maszynę ssącą, jak pęka jama brzuszna, jak organy są wysysane na zewnątrz, jak czaszka jest miażdżona przez specjalny instrument”. Zamiast tego mówi się o „świadomym rodzicielstwie’’.
Ewula

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ośmioletni ministrant z Polski wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV!

2026-02-14 11:11

[ TEMATY ]

ministrant

Rzym

Parafia pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu

8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV

8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV

„Krzyczałem «Ojcze Święty» po włosku i machałem. Nagle mnie zauważył” - opowiada 8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia, który podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV. Do spotkania doszło w czasie pielgrzymki ministrantów z parafii pw. Odkupiciela Świata do Rzymu. Wydarzenie było kulminacyjnym momentem wyjazdu formacyjnego.

Ministranci z parafii pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu udali się do Rzymu jako nagroda za wierną służbę liturgiczną. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Wiecznym Mieście. W programie pielgrzymki znalazła się modlitwa przy grobach papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka oraz zwiedzanie podziemi Bazyliki św. Piotra, tzw. Scavi Vaticani, gdzie znajduje się grób Apostoła.
CZYTAJ DALEJ

Uzdrowienia i ogłoszenie bliskości królestwa Bożego tworzą jedną całość

2026-01-20 10:52

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Fragment Dziejów Apostolskich rozgrywa się w Antiochii Pizydyjskiej, podczas pierwszej wyprawy misyjnej. Po pierwszym nauczaniu Pawła „w następny szabat zebrało się niemal całe miasto”, a część słuchaczy odpowiada zazdrością i sprzeciwem. Paweł i Barnaba mówią „odważnie”, a greckie słowo (parrēsiazomai) oznacza mówienie wprost, bez lęku. Paweł nie rzuca przekleństwa. Wskazuje na odpowiedzialność słuchaczy. „Sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego”. Jan Chryzostom zwraca uwagę na to przesunięcie akcentu. Nie pada zdanie: „jesteście niegodni”. Pada zdanie o samym osądzie człowieka. Zwrot ku poganom ma uzasadnienie w Piśmie. Paweł cytuje Iz 49,6: Sługa Pana zostaje ustanowiony „światłością dla pogan” i ma nieść zbawienie „aż po krańce ziemi”. W Izajaszu chodzi o misję większą niż odnowa Izraela. Łukasz pokazuje, że ta perspektywa działa w historii Kościoła. Poganie reagują radością i wielbieniem słowa Pana. Wers 48 mówi o tych, którzy zostali „przeznaczeni do życia wiecznego”. Chryzostom objaśnia to jako „oddzielenie dla Boga”. Zaraz potem pada zdanie o szybkim rozszerzaniu się słowa Pana. Chryzostom zauważa czasownik (diēphereto), „rozchodziło się” po całej okolicy. Tertulian przytacza tę scenę jako świadectwo posłuszeństwa nakazowi Jezusa - najpierw Izrael, potem narody. W święto Cyryla i Metodego widać drogę tej samej misji. Ewangelia przechodzi do nowych ludów i nowych języków bez utraty mocy.
CZYTAJ DALEJ

Miesiąc temu zmarł historyczny kamerdyner trzech Papieży

2026-02-15 06:44

[ TEMATY ]

Angelo Gugel

Vatican Media

Angelo Gugel

Angelo Gugel

W sobotę 17 stycznia w kościele Santa Maria alle Fornaci, tuż obok Watykanu, odprawiono Mszę św. żałobną.

Obecność pięciu kardynałów: Pietro Parolina, watykańskiego Sekretarza Stanu; Stanisława Dziwisza, krakowskiego arcybiskupa seniora; Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego; Jamesa Michaela Harveya, archiprezbitera bazyliki św. Pawła za Murami; Beniamina Stelli, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa; arcybiskupów Edgara Peña Parry, substytuta ds. ogólnych Sekretariatu Stanu; i Richarda Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami; oraz dziesiątek prałatów i księży świadczyła o tym, że był to pogrzeb wyjątkowej osoby. Rzeczywiście, pożegnano zmarłego 15 stycznia Angelo Gugela, historycznego kamerdynera trzech Papieży: Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wcześniej służył on w Żandarmerii Watykańskiej i pracował w Gubernatorstwie Państwa Watykańskiego. Kamerdyner jest jedną z osób pracujących w Domu Papieskim i jest do bezpośredniej dyspozycji Papieża w każdej chwili, gdy jest to potrzebne. Angelo czasami usługiwał też przy stole. Natomiast podczas podróży zajmował się bagażem Papieża. Towarzyszył mu podczas audiencji - na przykład trzymał tacę z różańcami, które Papież rozdawał swoim gościom, i zajmował się prezentami, które ludzie przynosili Ojcu Świętemu. Podczas wakacji Jana Pawła II w górach Angelo spędzał większość czasu u jego boku. Zawsze był z Papieżem, wraz z sekretarzem papieskim i żandarmami, którzy zapewniali mu bezpieczeństwo. Jego praca stała się nieodzowna, gdy Papież nie mógł już poruszać się samodzielnie. Na licznych fotografiach tuż obok Jana Pawła II widać u jego boku kamerdynera - Angelo stał się „cieniem papieża”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję